Zaproszenie na uroczystość odsłonięcia pomnika

Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia pomnika pamięci i chwały Żołnierzy Niepodległości w Przasnyszu, która odbędzie się w dniu 29 listopada 2018 r. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11.00 Mszą Świętą w intencji Żołnierzy Niepodległości w Kościele pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu. 


Warsztaty Bożonarodzeniowe w Muzeum

Zapraszamy do Muzeum Historycznego na warsztaty bożonarodzeniowe. Zajęcia rozpoczną się 3 grudnia i potrwają do 19 grudnia 2018 r. W programie warsztatów: opowiadanie o tradycjach i obyczajach świątecznych, przygotowanie ozdób choinkowych oraz wspólne śpiewanie kolęd. Rezerwacja terminów pod nr tel. (29) 752 28 66 lub w siedzibie muzeum. Odpłatność za zajęcia 4 zł od osoby.

 


Spotkanie promocyjne w Dworku w Chojnowie

W sobotę, 17 listopada, w chojnowskim dworze odbyła się promocja reedycji „Powieści i opowiadań ludowych z okolic Przasnysza” zebranych pod koniec XIX wieku przez Stanisława Chełchowskiego. Publikacja wydana została przez Muzeum Historyczne w Przasnyszu dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach programu Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska. Na promocję przybyli tłumnie nie tylko mieszkańcy powiatu przasnyskiego. Spotkanie otworzył gospodarz uroczystości Wójt Gminy Czernice Borowe – Pan Wojciech Brzeziński. Następnie Pani Agnieszka Brykner - Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu opowiedziała o realizacji projektu i wydawnictwie.

Podczas spotkania referaty wygłosili: Jan Maria Kłoczowski Rola ziemiaństwa i szlachty mazowieckiej w pow. przasnyskim na przełomie XIX i XX wieku na przykładzie wspomnień Eugeniusza Kłoczowskiego z Bogdan; dr inż. Mariusz Kosieradzki Życie i dzieło – Stanisława Chełchowskiego; Elżbieta Tyniecka Niech Twój ludowy czar trwa ... Wieś jako axis mundi twórczości Stanisława Chełchowskiego i Andrzeja Staszewskiego. Oprawę artystyczną zapewnili uczniowie LO im. KEN w Przasnyszu. Wszyscy obecni mieli możliwość bezpłatnego otrzymania egzemplarza „Powieści i opowiadań ludowych z okolic Przasnysza” oraz skosztowania kaczki z chojnowskiego dworu, która wpisana jest na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Muzeum Historyczne w Przasnyszu dziękuje partnerom projektu: Miastu Przasnysz, Gminie Czernice Borowe, Czernickiemu Stowarzyszeniu Aktywnych Społecznie, a przede wszystkim Narodowemu Centrum Kultury, które jest operatorem programu Kultura Interwencje 2018. EtnoPolska.

Wszystkim uczestnikom Muzeum serdecznie dziękuje za przybycie.


Przejdź do galerii zdjęć

Powieści i opowiadania ludowe z okolic Przasnysza - zaproszenie

Zapraszamy na spotkanie promocyjne reedycji wydawnictwa „Powieści i opowiadania ludowe z okolic Przasnysza” w dniu 17 listopada 2014 r. o godzinie 14.00. Spotkanie odbędzie się w Dworku w Chojnowie.
Powieści i opowiadania ludowe z okolic Przasnysza, zebrane przez Stanisława Chełchowskiego wydane zostały w latach 1889 i 1890. Muzealna reedycja jest pierwszym wznowieniem po upływie niemal 130 lat. W publikacji zamieszczono ilustracje ze zbiorów Muzeum Historycznego w Przasnyszu, których autorem jest Andrzej Staszewski.

Reedycja wydawnictwa przygotowana została w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach programu Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska

Podczas spotkania będzie można otrzymać darmowy egzemplarz tej publikacji.

Powieści


Konferencja o Świętym Stanisławie Kostce

Dnia 13 listopada 1918 roku o godzinie 13:00 w siedzibie Muzeum Historycznego w Przasnyszu przy ul.Rynek 1 odbyła się konferencja naukowa pt. "Święty Stanisław Kostka: dzieje, duchowość i kult".  Zaproszeni prelegenci, wygłosili następujące referaty:
 
Dr hab. prof. Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku Radosław Lolo - "Św. Stanisław Kostka - droga z Mazowsza na ołtarze"
Ks. Kan. dr Janusz Cegłowski - "Osobowość psychologiczno-religijna św. Stanisława Kostki"
Dr hab. prof. Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie Leszek Zygner - "Uroczystości stanisławowskie w 1967 roku w świetle dokumentów Służby Bezpieczeństwa"
Elżbieta Tyniecka z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk - "Św. Stanisław Kostka jako wzór wychowawczy dla współczesnej młodzieży".
Referat nieobecnego mgr. Krzysztofa Łukawskiego (Akademia Humanistyczna w Pułtusku) odczytał pracownik muzeum Pan Hubert Dęby.
 
Konferencja cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem, o czym świadczy licznie przybyła grupa gości w różnych przedziałach wiekowych. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć czasu na ożywioną dyskusję po odczytach prelegentów, jak również na symboliczny poczęstunek. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom tego  ważnego wydarzenia.

Konferencja Staś


Przejdź do galerii zdjęć

Otwarcie wystawy "Przasnyszan boje o niepodległość" już za nami

W dniu 11 listopada 2018 r. w siedzibie Muzeum Historycznego w Przasnyszu odbyło się otwarcie wystawy "Przasnyszan boje o niepodległość". Na wystawie prezentowany jest udział mieszkańców Przasnysza oraz okolic w walce o niepodległość Polski podczas I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. 
Na otwarcie przybyli do Muzeum tłumnie przasnyszanie, a wśród nich: przedstawiciele władz, instytucji kultury, wojska oraz krewni bohaterów tamtych wydarzeń. Wystawa przygotowana została ze zbiorów Muzeum oraz osób prywatnych.

Przasnyszan otwarcie


Przejdź do galerii zdjęćZapraszamy na otwarcie wystawy "Przasnyszan boje o niepodległość" 

Zapraszamy do Muzeum Historycznego w Przasnyszu na otwarcie wystawy "Przasnyszan boje o niepodległość" w dniu 11 listopada 2018 roku, o godzinie 13.30. Wystawa przygotowana w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości ze zbiorów: Muzeum Historycznego w Przasnyszu, Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego, Waldemara Krzyżewskiego, Joanny Turek, Artura Wencława, Czesława Kołakowskiego, Justyny Zerman, Reginy Michalak. Jerzego Modelskiego, rodziny Smolińskich. Serdeczne podziękowania dla Zbigniewa Kowalskiego, Wiesława Królickiego oraz krewnych Kazimierza Szrejtera.

 

Żegnamy Panią Halinę

Halinaczb

Z głębokim żalem i smutkiem

przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Pani Haliny Żelechowskiej - 

wnuczki Stanisława Chełchowskiego.

Wyrazy szczerego współczucia Rodzinie składają

Dyrektor

oraz Pracownicy

Muzeum Historycznego w Przasnyszu